Działania profilaktyczne opierają się także na okresowym wykonywaniu badań. Częstotliwość ich wykonywania zależy od wieku. Dzięki temu można wcześnie wykryć wszelkie symptomy choroby oraz zapobiegać jej rozwojowi.

Obowiązkowym badaniem dla każdej kobiety, powinna być cytologia. Może być ona wykonywana raz w roku. Konieczne jest także comiesięczne samobadanie piersi. W ten sposób jest możliwość wykrycia wszelkich nieprawidłowości w budowie lub wyglądzie piersi. Kobiety ok. 40-stego roku życia, powinny wykonywać mammografię. Co pięć lat warto zgłosić się na badanie radiologiczne klatki piersiowej.

Raz w roku można wykonać badanie morfologiczne krwi oraz ogólne moczu. W ten sposób można zdiagnozować wiele chorób. Kobiety, które ukończyły 30 lat, dodatkowo powinny zadbać o regularne oznaczenie cholesterolu we krwi, w kilkuletnich odstępach czasu. Nie należy unikać kontroli u okulisty. Tylko w gabinecie okulistycznym można wykryć różne wady wzroku lub poważne choroby oczu.

Czterdziestolatki mogą zgłaszać się na badania EKG co 2 lata. Wskazane jest również oznaczenie poziomu hormonów tarczycy. Pięćdziesięciolatki mogą dodatkowo wykonać badanie densymetryczne, dzięki któremu istnieje możliwość wykrycia osteoporozy. Warto jednak zgłosić się na badania, w przypadku wszelkich niepokojących dolegliwości czy objawów.

atriance