Regularne wykonywanie badań profilaktycznych zapobiega rozwojowi wielu chorób, a także odpowiednio wcześnie, umożliwia ich wykrycie. Każdy, bez względu na wiek, powinien pamiętać o odpowiednich dla niego badaniach.

W przypadku mężczyzn, już po ukończeniu 20-stego roku życia, powinni zadbać o badaniach morfologicznych krwi oraz ogólne moczu. Takie badanie najlepiej powtarzać raz w roku. Wskazane są także regularne wizyty u stomatologa i okulisty. W ok. 30-stym roku życia do tych badań, należy dołączyć lipidogram. Umożliwia ono oznaczenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Są one odpowiedzialne m.in. za rozwój miażdżycy. Lipidogram należy powtarzać co ok. 5 lat. Równie ważne jest badanie laryngologiczne, dzięki któremu można wykryć wszelkie upośledzenia i nieprawidłowości słuchu.

Bardzo ważnym badaniem dla mężczyzn jest badanie prostaty. Dotyczy to głównie tych panów, u których w najbliższej rodzinie zanotowano przypadki raka prostaty. W takim przypadku, badanie to trzeba wykonywać częściej. Wskazane jest także wykonywanie EKG, głównie u mężczyzn ok. 40-stego roku życia. W tym wieku warto zgłosić się także na kolonoskopie, dzięki któremu można ocenić stan jelit.