Sebidin

Nowotwory są jednymi z najczęstszych chorób, które powodują śmierć. Wielu lekarzy podkreśla, że wczesne wykrycie raka, zwiększa szansę na przeżycie i wyleczenie. Ponadto nowotworom można zapobiegać. Wystarczy zastosować się do kilku, podstawowych wskazówek.

Jedną z nich jest zdrowy styl życia. Pod tym pojęciem należy rozumieć właściwą dietę, systematyczną aktywność fizyczną oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Wykazano, że dzięki temu, można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, jelita grubego czy raka szyjki macicy. W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się wiele warzyw i owoców. Zrezygnować trzeba z tłustych, ciężkostrawnych potraw.

Koniecznie należy zrezygnować z palenia papierosów. W dymie tytoniowym zawarta jest spora ilość szkodliwych związków. Większość osób uważa, że palenie papierosów przyczynia się do rozwoju wyłącznie raka płuc. Lista chorób jest jednak dłuższa, bowiem poza nowotworem płuc, może rozwinąć się także rak jamy ustnej, krtani czy gardła.

Nadmierna dawka promieniowania ultrafioletowego, to kolejny czynnik, który zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry. Zagrożenie to dotyczy przede wszystkim osób o jasnej karnacji i z dużą ilością znamion barwnikowych. Zalecane jest zatem regularne smarowanie ciała preparatami, które zwierają filtry UV.

zoltaczka objawy żółtaczka